Grab pospolity 5

Grab pospolity został pozyskany z natury wiosną 2014 r. (fot. 1). Drzewo było małe, nie wymagało obcięcia głównego przewodnika i miało fajny ruch, dlatego zdecydowałem się je wykopać. Do tego nebari okazało się całkiem dobre.

W roku 2015 zostały przeprowadzone pierwsze prace polegające na redukcji korony i wstępnym ułożeniu głównych gałęzi. Wiosna – fot. 2, zima – fot. 3.

W roku 2016 po przesadzeniu, cała korona została zadrutowana i ułożona (fot. 4). Cały rok swobodnie grab rósł (fot. 5).

W kolejnym roku drzewo trafiło już do ceramicznej doniczki (roboczej) i ponownie zostało zadrutowane (fot. 6). Fot. 7 z jesieni.

W roku 2018 po rozmowie z Manuelem Germade na warsztatach postanowiłem mocniej przebudować koronę. Fot. 8÷10 pokazują jak wiosną zmieniała się korona. Kolejne zdjęcia pochodzą z jesieni (fot. 11 i 12).

Kolejne przesadzenie miało miejsce wiosną 2019 r. i było połączone z kolejnym ułożeniem gałęzi (fot. 13). Po odpowiednim cięciu i pielęgnacji w sezonie (fot.  14) korona dobrze się zagęściła (fot. 15).

W roku 2020 grab trafił do większej doniczki, ponownie wiosną zadrutowany i ułożony (fot. 16) a latem zapuszczany (fot. 17). Kolejny zwykły rok rozwoju korony.

Plan na przyszłość to dalsze zagęszczanie korony i przesadzenie do lepszej doniczki z lepszą ekspozycją nebari.

Facebook