Pęcherznica kalinolistna ‚Luteus’

Pęcherznica kalinolistna ‚Luteus’
Kolejna roślina w kolekcji. Roślina pozyskana z ogrodu w 2012 r. (fot. 1). Pierwszy rok to swobodny wzrost z minimalnymi cięciami najdłuższych pędów (fot. 2). Po pierwszym sezonie roślina mocno się zagęściła i było można zrobić pierwszą selekcję pędów (fot. 3). Wiosną 2013 r. wyglądała jak na zdjęciu 4, chyba trochę za dużo zostało wycięte z lewej strony i teraz będzie potrzeba więcej czasu aby odbudować tam zieleń. Zdjęcie 5 przedstawia stan rośliny na koniec lata 2013 r a zdjęcie 6 to stan obecny (zima 2013r). Plan na 2014r. to przesadzenie do ceramicznej doniczki.  Roślina w roku 2014 rosła prawie swobodnie i pięknie się zagęszcza (zdj. 8). Doniczka ceramiczna w następnym sezonie.  Wysokość 75 cm.

Niestety doniczka była za mała i dalej została w plastiku. Wiosna 2015 – zdj. 9.

W roku 2015 sosna pęcherznica rosła swobodnie z niewielką redukcją korony (zdj. 10). Jesienią drzew wyglądało już bardzo dobrze i było gotowe na przesadzenie do ceramicznej doniczki (zdj. 11). Wiosną 2016 r. trafiła do chińskiej doniczki (pewnie przejściowej) i startuje do życia (zdj. 12).

Niestety grzyb, który rozwinął się na martwej tkance przeszkodził w dalszym rozwoju drzewa w takiej postaci, ale drzewo po kilku latach nadawało się do dalszej pracy. Pęcherznica zmieniła właściciela ale nadal jest pod moją opieką.

Wiosną roku 2020 (zdj. 13) wyglądała już dobrze po obumarciu połowy korony. Dalej czekała na swój czas, który pojawił się w lipcu 2021 r. (zdj. 14). Po przycięciu i zabezpieczeniu próchniejącego drewna wyglądała całkiem dobrze z bardzo ciekawym przebiegiem linii życia (zdj. 15). Zobaczymy co przyniosą kolejne lata.

 

 

Facebook