Pęcherznica kalinolistna ‚Luteus’

Pęcherznica kalinolistna ‚Luteus’
Kolejna roślina w kolekcji. Roślina pozyskana z ogrodu w 2012 r. (fot. 1). Pierwszy rok to swobodny wzrost z minimalnymi cięciami najdłuższych pędów (fot. 2). Po pierwszym sezonie roślina mocno się zagęściła i było można zrobić pierwszą selekcję pędów (fot. 3). Wiosną 2013 r. wyglądała jak na zdjęciu 4, chyba trochę za dużo zostało wycięte z lewej strony i teraz będzie potrzeba więcej czasu aby odbudować tam zieleń. Zdjęcie 5 przedstawia stan rośliny na koniec lata 2013 r a zdjęcie 6 to stan obecny (zima 2013r). Plan na 2014r. to przesadzenie do ceramicznej doniczki.  Roślina w roku 2014 rosła prawie swobodnie i pięknie się zagęszcza (zdj. 8). Doniczka ceramiczna w następnym sezonie.  Wysokość 75 cm.

Niestety doniczka była za mała i dalej została w plastiku. Wiosna 2015 – zdj. 9.

W roku 2015 sosna pęcherznica rosła swobodnie z niewielką redukcją korony (zdj. 10). Jesienią drzew wyglądało już bardzo dobrze i było gotowe na przesadzenie do ceramicznej doniczki (zdj. 11). Wiosną 2016 r. trafiła do chińskiej doniczki (pewnie przejściowej) i startuje do życia (zdj. 12).

Niestety grzyb, który rozwinął się na martwej tkance przeszkodził w dalszym rozwoju drzewa w takiej postaci. Mam nadzieję że jeszcze wróci do świata bonsai w nowej wersji.

Facebook