Pięciornik krzewiasty

Pięciornik został pozyskany z ogrodu znajomych wiosną 2012r. (fot. 1). W roku 2012 i 2013 przez cały sezon zarastał (fot. 2). a cięcia odbywały się tylko wiosną w stanie bezlistnym Wiosną 2013 (fot. 3) i 2014 (fot. 4) przeprowadzone były silne cięcia w koronie w celu selekcji gałęzi i nadania jej kształtu. W lecie 2014 prezentował się już zadawalająco i był przesadzony do mniejszej doniczki roboczej (fot. 5). Zagęszczenie pędów jest  już bardzo duże (fot. 6). Wiosną czeka pięciornika ponowna ostra redukcja korony i przesadzenie do mniejszej, ceramicznej doniczki. Wysokość docelowa rośliny około 20 cm.

Wiosenne (2015r.) cięcie pędów pozwoliło nadać koronie nowej jakości (fot. 7). Teraz już tylko ceramiczna doniczka i początek super shohina stoi otworem.

Roślina już w ceramicznej doniczce Kliki (fot. 8) i z liśćmi kilka tygodni później (fot. 9). Pięciornik w tym sezonie był prezentowany na 2 wystawach i dlatego forma była utrzymywana praktycznie przez cały czas. We wrześniu powtórzył kwitnienie (fot. 10). Potem przyszła jesień i przebarwienie liści (fot. 11). Obecnie przygotowany do zimy i zabezpieczony od chodu czeka na przyszły sezon, kolejne przesadzenie i przycięcie (fot. 12).

Pięciornik po przycięciu i delikatnym przeformowaniu czeka jeszcze na przesadzenie i będzie gotowy do nowego sezonu wystawowego 2016 (fot. 13).

Facebook